Пређи на садржај

Општи оквирни споразум за мир у Босни и Херцеговини/Анекс 2

Извор: Викизворник

Анекс 2

СПОРАЗУМ О ГРАНИЧНОЈ ЛИНИЈИ ИЗМЕЂУ ЕНТИТЕТА И ОДНОСНИМ ПИТАЊИМА

Република Босна и Херцеговина, Федерација Босне и Херцеговине и Република Српска („Стране”) сагласиле су се о следећем:

Члан I

ГРАНИЧНА ЛИНИЈА ИЗМЕЂУ ЕНТИТЕТА

Граница између Федерације Босне и Херцеговине и Републике Српске („гранична линија између ентитета”) биће онаква како је одређена на мапи у Додатку.

Члан II

ПРИЛАГОЂАВАЊЕ ИЗМЕЂУ СТРАНА

Стране могу прилагођавати граничну линију између ентитета само уз међусобну сагласност. У периоду у коме, сходно Анексу 1-А Општег оквирног споразума, буду размештене мултинационалне војне снаге за примену („ИФОР”) Стране ће се консултовати са командантом ИФОР-а пре него што изврше било које споразумно прилагођавање, а о таквом прилагођавању обавестиће команданта ИФОР-а.

Члан III

РЕКЕ

  1. Где гранична линија између ентитета иде реком, линија ће следити природне промене (наносе или одроне) на току реке уколико се друкчије не договори. Вештачке промене на току реке неће утицати на положај граничне линије између ентитета уколико се друкчије не договори. Не могу се вршити вештачке промене изузев споразумом између Страна.
  2. У случају наглих природних промена на току реке (одвајање земљишта или усецање новог корита), линија ће се одредити међусобним споразумом између Страна. Уколико до тога дође у периоду у коме буде размештен ИФОР, свако такво одређивање ће подлегати одобрењу команданта ИФОР-а.

Члан IV

ОДРЕЂИВАЊЕ И ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ГРАНИЧНЕ ЛИНИЈЕ

  1. Линија на мапи размере 1:50 000 која ће се приложити у Додатку а која линија одређује граничну линију између ентитета, те линије на мапи размере 1:50 000 која ће се приложити у Додатку А Анекса 1-А а које линије одређују зону раздвајања између ентитета и линију договореног прекида ватре и њену зону раздвајања које Стране прихватају као контролне и дефинитивне, тачне су до отприлике 50 метара. У периоду у коме буде размештен ИФОР, командант ИФОР-а ће имати право да одлучи, после консултација са Странама, о тачном одређењу тих линија и зона, с тим што ће у односу на Сарајево командант ИФОР-а имати то право да прилагођава зону раздвајања према потреби.
  2. Представници Страна могу, у координацији са и под надзором ИФОР-а, обележити горе описане линије и зоне. Коначну реч за постављање тих обележја имаће ИФОР. Те линије и зоне су дефинисане мапама и документима о којима су се сагласиле Стране а не физичком локацијом обележја.
  3. Након ступања овог споразума на снагу, Стране ће основати заједничку комисију која ће се састојати од једнаког броја представника сваке Стране да би припремиле усаглашени стручни документ који ће садржати прецизни опис граничне линије између ентитета. Сваки такав документ припремљен у току периода у коме буде размештен ИФОР ће подлегати одобрењу команданта ИФОР-а.

Члан V

АРБИТРАЖА ЗА ОБЛАСТ БРЧКОГ

  1. Стране су сагласне да се подвргну обавезујућој арбитражи спорног дела граничне линије између ентитета у области Брчког приказаног на мапи приложеној у Додатку.
  2. Најкасније шест месеци након ступања овог споразума на снагу, једног арбитра ће именовати Федерација а једног арбитра ће именовати Република Српска. Трећи арбитар ће се одабрати споразумом између именованих арбитара Страна у року од тридесет дана. Уколико се они не сагласе, трећег арбитра ће именовати председник Међународног суда правде. Трећи арбитар ће председавати арбитражним трибуналом.
  3. Уколико се Стране друкчије не договоре, поступак ће се водити у складу са правилима УНЦИТРАЛ-а. Арбитри ће примењивати релевантне правне принципе и принципе једнакости.
  4. Уколико се не постигне другачији договор, област назначена у горњем ставу 1. биће и даље под управом каква је сада.
  5. Арбитри ће донети своју одлуку најкасније годину дана након ступања овог споразума на снагу. Одлука ће бити коначна и обавезујућа а Стране ће је примењивати без одлагања.

Члан VI

ПРЕЛАЗНИ ПЕРИОД

У оним областима које се преносе од једног ентитета другоме у складу са овде описаним разграничењем, постојаће прелазни период да би се обезбедио уредни пренос власти. Прелазни период ће се окончати четрдесет пет (45) дана после преноса власти са команданта УНПРОФОР-а на команданта ИФОР-а како је описано у Анексу 1-А.

Члан VII

СТАТУС ДОДАТКА

Додатак ће сачињавати интегрални део овог споразума.

Члан VIII

СТУПАЊЕ НА СНАГУ

Овај споразум ступа на снагу после потписивања.

За Републику Босну и Херцеговину
______________________

За Федерацију Босне и Херцеговине
______________________

За Републику Српску
______________________

Потврдио:
За Републику Хрватску
______________________

Потврдио:
За Савезну Републику Југославију
______________________