КРАТАК РАЧУН О ОВИМ ПЕСМАМА

Извор: Викизворник

     Ове сам песме покупио по сремској војничкој крајини.
     Основу за подељење женских песама узео сам из Вукових женских песама, што их је покупио по Херцеговини Вук Врчевић (Беч 1866.) Ове се песме онуда највише певају на прелима, селима, мобама и другим састанцима. На мобама се обично певају десетосложне по мање женске песме, за то их онуда и зову «мопске песме», а певају се на «мопски глас». Таке су песме овде н. пр. песме под бр. 3 , 7 , 8 , 11 и др. Сакупио сам их највише по таким састанцима, а доста су ми их и онако казивале баба Скевија, удовица Јована Ђурђевића и јетрва јој Пела, удовица Павла Ђурђевића, родом из Пећинаца, а удата је била за реченог Павла, наредника у Прву. То је село у војничкој крајини, Митровачкој регименти, село од 84 куће и својих до 1000 душа.
     Од јуначких песама опет ми је највише наказивала речена Пела Павла Ђурђевића. Од ње сам научио песме под бр. 45 , 48 , 51 , 52, 53 , 54 , 57 , 58.
     Песме под бр. 44, 46 , 47 , 50 и 59 побележио сам од бабе Босиљке Нине Јаковљевића — Зоркића. Родом је од некуд из Подлужја , а сада живи са својима у Прву.
     Песме под бр. 55 и 56 написао сам из уста онамо чувене певачице Драле Вује Мисиркића, родом из Голубинаца.
     Песму 49. «Лов Краљевића Марка» казивао ми је Сима Јаковљевић, син горе поменуте Босиљке.

                                                    у Новом Саду 1. (13 ) августа 1871.

                                                    Б. М.

Извор[уреди]

Б.М. 1875. Српске народне песме. Панчево, Наклада и штампарија браће Јовановића. стр. 3-4.