Пређи на садржај

Декларација (1992)

Извор: Викизворник
Декларација  (1992) 


Сматрајући да је право народа на самоопредјељење, односно право народа да слободно одреди свој политички статус, историјско, природно и неотуђиво;

Потврђујући да је принцип сталног суверенитета народа и нација над територија на којима живи гаранција националног, социјалног, културног и економског развоја;

Налазећи да су то право и тај принцип озакоњени у бројним документима Организације уједињених нација, КЕБС-а и Конференције о Југославији;

Констатујући да су Република Српска Крајина и Република Српска државни ентитети који су, након сецесионистичког комадања СФРЈ, настали оваплоћењем права на самоопредјељење и принципа перманентног суверенитета народа и нације, и да имају право да се самостално споразумијевају о сарадњи;

Истичући своју приврженост нормама међународне заједнице, а у складу са европским настојањима на јачању међународне сарадње у видовима које обје стране сматрају корисним и на добробит свога народа;

Скупштина Републике Српске Крајине и Скупштина Републике Српске, на заједничкој сједници од 31. октобра 1992, одржаној у Приједору, усвајају сљедећу

ДЕКЛАРАЦИЈУ

1) Двије скупштине објављују да ће правни систем у Републици Српској Крајини и Републици Српској бити идентичан.

2) Двије скупштине објављује да грађани Републике Српске и Републике Српске Крајине имају српско држављанство, и да су државни симболи исти и у складу са историјским континуитетом српског народа и постојећим уставним и законским рјешењима.

Грб је традиционални грб Немањића са краном, застава српска: црвено-плаво-бијела тробојка и химна „Боже правде”.

3) Двије скупштине објављују да се напад на једну од република сматра истовремено и нападом на другу републику, због чега ступају у одбрамбени савез, чији је задатак да обострано штити остварену слободу и интегритет обију република.

4) Двије скупштине објављују спремност да надлежни органи и институције треба да осигурају јединствени систем образовања, што укључује јединствени правопис, језик и ћирилично писмо.

5) Двије скупштине објављују спремност за све видове повезивања република у области иностраних послова, информисања, комуникација, транспорта, културе, социјалне и здравствене заштите, економских активности, трговине и спољне трговине, енергије, екологије и др.

6) Двије скупштине објављују да ће Република Српска и Република Српска Крајина уредити заједничке односи из области царинске, кредитно-монетарне, фискалне и политике платног система.

7) Скупштина Република Српске и Скупштина Републике Српске Крајине донијеће одлуку да се избори за заједничку уставотворну скупштине обаве што прије, а касније 90 по завршетку рата.

8) Скупштина Републике Српске Крајине и Скупштина Републике Српске задужује надлежне органе двије република да одмах формирају одговарајућа тијела ради постизања циљева из ове декларације. Све видове сарадње и повезивања иницира и обједињује Координациони одбор, у који улазе: предсједници република, предсједници скупштина република и предсједници републичких влада.

9) Ради развијања и координисања наведених облика сарадње, скупштине обију република ће одржати заједничке сједнице.

10) Сви видови сарадње из ове декларације понудиће се и другим српским државама.

11) Покренуће се иницијатива за сазивање свих српски скупштина (Републике Српске Крајине, Републике Српске, Републике Србије и Републике Црне Горе), гдје ће се разматрати политичка, економска, културна и друга питања која су од општег интереса за српски народ.

12) Скупштина Републике Српске и Скупштина Републике Српске Крајине опредјељује се за државно уједињење. Ово опредјељење провјериће се плебисцитом у овим републикама, у најкраћем року. Уједињење се одлаже до истека плана Организације уједињених нација о заштити Републике Српске Крајине (Венсов план) и спровешће се на основу резултата плебисцита.

13) Ова декларација ће се објавити у службеним гласницима обију република.

Предсједник
Скупштине Републике
Српске Крајине
Миле Паспаљ, с. р.

31. октобра 1992. год.
Приједор

Предсједник
Скупштине
Републике Српске
Мр Момчило Крајишник, с. р.

Број: 02-1465/92
31. октобра 1992. год.
Приједор

Извор[уреди]

  • Службени гласник Републике Српске, Година I — Број 17, понедјељак, 9. новембар 1992. Сарајево.