Биљана платно белеше

Извор: Викизворник
Иди на навигацију Иди на претрагу

Биљана платно белеше
на охридските извори,
оздола идат винари,
винари белограђани.

Винари белограђани
кротко терајте карванот,
да не ми платно згазите,
платното ми е даровно!

Биљано, момe убавo,
ако ти платно згазиме,
со вино ће го платиме,
и бела лута ракија.

Јаc не ви сакам виното,
тук ви го сакам момчето,
што напред тера карванот,
и капче носи над око.

Види још[уреди]

Википедија
Википедија има чланак у вези са овим текстом: