БЕЛЕШКА О ПИСЦУ

Извор: Викизворник
БЕЛЕШКА О ПИСЦУ

     Момчило Златановић рођен је 1934. године у селу Ратају (врањска општина). Завршио је југословенску књижевност на Филозофском факултету у Скопљу. Радио је у Гимназији у Гњилану и у Заводу за просветно педагошку службу. Сада предаје народну књижевпост на Одељењу ВПШ у Врању.
     Бави се проучавањем методике наставе српскохрватског језика и књижевности. Објавио је више радова из ове области у нашим најпознатијим часописима и зборницима (Једна могућност обраде романа у основној школи, „Савремена настава српскохрватског језика у основиој школи, Сарајево 1965; Интерпретација књижевног лика у основној школи, „Педагошка стварност", бр. 1, 1968; Обрада детињства" од Максима Горког, „Педагошки рад“, бр. 1—2, 1966. и др.) као што су „Наша школа", „Школа данас", „Педагошки рад", „Педагошка стварност" и „Живот и школа". Његов рад „Композиција „Дуге" награћен је првом наградом на конкурсу Републичког завода за школство 1966. године. Ове године Златановић је за свој педагошли рад награћен републичком наградом „25. мај".
     Златановић се у последње време све више окреће проучавању народне поезије врањског краја. Поред две збирке народних песама објавио је и следеће радове из народне поезије: Однос измећу Турака и хришћанки у песмама које се певају у Врању и околини, „Врањски гласник", III, 1967, Лазаричке песме у Врању и околини, „Народно стваралаштво", год. IV, св. 22—24, 1967; Свадбени обичаји и сватовске песме у врањском крају, „Наше стварање", 3—4, 1968; Песме са баладичном садржином које се певају у врањском крају, „Врањски гласник", IV, 1968 (у штампи).
     Ово је трећа збирка народне поезије коју јс Златановић припремио за штампу.

Референце[уреди]

Извор[уреди]

  • Момчило Златановић: Мори Бојо, бела Бојо, народне песме које се певају у Врању и околини, Наша реч, Лесковац, 1968., стр. 89.