Извештај команде XV корпуса о четницима од 19. новембра 1943.

Извор: Викизворник

ИЗВЕШТАЈ КОМАНДЕ 15. БРДСКОГ АРМИЈСКОГ КОРПУ-СА ОД 19. НОВЕМБРА 1943. ШТАБУ 2. ОКЛОПНЕ АРМИЈЕ О САРАДЊИ ЧЕТНИКА СА НЕМАЧКИМ ТРУПАМА У ДАЛМАЦИЈИ И ЗАПАДНОЈ БОСНИ1

Снимак документа (писаног на машини) у Архиву Војноисторијског института, Национални архив Вашингтон (НАВ) Т-314, ролна (р.) 566, снимак (с.) 342-343.

Поверљиво

Команда XV (Брд.) А.К.

Одељ. Iц бр 1006/43 стр. пов.

H. Q. 19. 11. 1943. 2 извода

Веза:

1. Начелник штаба 2. оклопне а. Iц/АО 656/43 стр. пов. од 25. 10. 1943.

2. Разговор пуковника Пфаферота са мајором Сауербрухом

Предмет: Сарадња са четницима

НАЧЕЛНИКУ ШТАБА 2. ОКЛОПНЕ АРМИЈЕ

У вези горњег јављамо:

а) Борбено садејство са четничким групама дуж главне саобраћајнице Бихаћ — Грачац — Книн — Дрниш — Шибеник састоји се у томе што су четници окупљени у посебним упориштима уз ослонац на немачке трупе. Четничке вође примају налоге и упутства о вршењу задатака обезбеђења и извиђања од заповедника немачких упоришта.

Обезбеђење најважнијих погона на Крки такође је појачано од стране четника. На простору источно и североисточно од Врлике налазе се четнички одреди војводе Ђујића који, према упутствима дивизије, обезбеђују дивизијско подручје према истоку.

Сем тога, специјалне четничке групе упућују се према нашим директивама у комунистичку позадину.

Подручје Бање Луке обезбеђују четници војводе Дреновића према југозападу и југу.

Писмени споразуми нису ни у једном случају склопљени.

б) Преимућства ове сарадње су на следећим подручјима:

Добијање обавештења о комунистима.

Помоћ трупама у својству водича и јачање сопственог обезбеђења.

Сем тога, наведене четничке групације су се у периоду дужем од годину дана добром већином исказале и у нападу и у одбрани у ослонцу на немачке трупе. Тако је 114. ловачка дивизија могла, захваљујући разумном третирању четничког питања, да продре до обале, јер су четници одмах изразили спремност да се упусте у заједничку борбу против комуниста.

С обзиром на привредну ситуацију Хрватске не би, такође, требало умањити значај чињенице да четници пружају далекосежну помоћ нашим набавкама стоке и одржавању сточних сајмова.

У случају раскида односа треба рачунати с тим да ће четници у потпуности бити изручени самовољи Хрвата и утицају комуниста.

С тим би било повезано даље радикализовање православних елемената. Подручја која они насељавају захватио би устанак. Томе би неминовно уследило даље срозавање ионако слабих привредних снага, што би још више ишло наруку устаничком покрету.

Доказ за то су средњобосанске групације које наше трупе, услед недостатка снага, не могу довољно да надзиру и за себе да вежу. Оне све више подлежу утицају Михаиловићевог покрета или комуниста, све више дивљају и претварају се или у пљачкашке банде или пактирају са комунистима.

ц) Четничке вође са којима се одвијала сарадња:

Војвода Роквић. Енергични вођа који без прекида и устезања сарађује са немачким трупама. Изјашњава се за Немачку и у случају непријатељског искрцавања стоји сигурно на нашој страни.

Војвода Ђујић. Љотићев присталица. Д.М. врши стални притисак да би га придобио за себе. Прислушкивањем је више пута доказано да је Ђујић слао лажне извештаје Д. М. како би се извукао испод његовог утицаја. Од стране дивизије Ђујић се, уз намерно претеривање, приказује као нарочито активни борац против комунизма у сарадњи са немачким Вермахтом.

Војвода Дреновић. Усправна личност, непомирљив противник комуниста (комунистички злочини над његовом супругом одвели су је у смрт), сматра себе заштитником својих православних сународњака. Више од године дана сарађује отворено са немачким Вермахтом. Покушај Д. М. да утиче на њега досад је без успеха.

Читав низ других четничких вођа на подручју јужно од Бихаћа, неумољиви су противници комунизма и добри војници. Сви су се истакли у сарадњи са нашим трупама, а као свој задатак означавају заштиту православног становништва од уништења.