Европесма-Еуропјесма 2006.

Извор: Викизворник

Пре Европесме-Еуропјесме 2006[уреди]

Правилник Европесме-Еуропјесме 2006[уреди]

Удружење јавних радио-телевизија Србије и Црне Горе
Управни одбор
Београд, Београдска 70

На основу члана 9. Уговора о оснивању Пословног удружења јавних радио-телевизија Србије и Црне Горе, Управни одбор доноси

ПРАВИЛНИК
о организацији и начину избора композиција на такмичењу
ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006

I УВОДНЕ НАПОМЕНЕ

Члан 1.

Овим Правилником уређује се поступак избора композиције која ће представљати Државну заједницу Србија и Црна Гора на Такмичењу за Песму Евровизије 2006. године.

Радиотелевизија Србије (у даљем тексту РТС) и Радиотелевизија Црне Горе (у даљем тексту РТЦГ) односно њихово пословно удружење Удружење јавних радио-телевизија Србије и Црне Горе (у даљем тексту УЈРТ) организују и спроводе поступак избора композиције у складу са одредбама овог Правилника, као и одредбама Правилника Такмичења за Песму Евровизије 2006. који доноси Европска унија за радиотелевизију (у даљем тексту ЕУР), чији су групни члан РТС и РТЦГ.

Овим Правилником нарочито се регулише конкурс за нове композиције, избор композиција за такмичење ЕВРОПЕСМА - ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006., организовање такмичења за избор представника СЦГ на такмичењу за Песму Евровизије 2006. и избор композиције на такмичењу ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006

Право избора композиције СЦГ за учешће на такмичењу за Песму Евровизије искључиво је право РТС и РТЦГ као групног члана ЕУР и ниједна организација на територији Државне заједнице Србија и Црна Гора не може без њихове сагласности организационо, маркетиншки или на други начин везивати своје име уз такмичење за Песму Евровизије.

Члан 2.

Избор композиције која ће представљати Србију и Црну Гору на такмичењу за Песму Евровизије организоваће се на заједничкој изборној приредби под називом ЕВРОПЕСМА - ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006 која ће се одржати у Београду 11. марта 2006. године

II КОНКУРС ЗА НОВЕ КОМПОЗИЦИЈЕ

Члан 3.

У циљу избора композиције која ће представљати Државну заједницу Србија и Црна Гора на Такмичењу за Песму Евровизије 2006., РТС и РТЦГ ће организовати одвојена такмичења на којима ће изабрати композиције-кандидате за финално такмичење и то:

  • РТС ће на Беовизији—10. марта 2006.—од 20 одабраних композиција изабрати 10, које ће је представљати на такмичењу Европесма-Европјесма 2006.:
  • РТЦГ ће на Монтевизији—24. фебруара 2006.—од 20 одабраних композиција изабрати 10, које ће је представљати на такмичењу Европесма-Европјесма 2006.

УЈРТ ће расписати јавни конкурс чији услови важе за оба такмичења на којима се бирају композиције за Европесму-Европјесму 2006.

Услови конкурса су следећи:

  1. Право учешћа на конкурсу имају сви држављани Србије и Црне Горе;
  2. Конкурс се објављује за нове композиције забавне и популарне музике које нису раније објављене и извођене;
  3. Текстови песама морају бити писани искључиво на језицима који су у званичној употреби у Државној заједници Србија и Црна Гора;
  4. Аутори треба да приложе готов снимак композиције – play back – и матрицу (мастер) у трајању до три минута, са нотним записом и интерпретацијом извођача који ће на такмичењу изводити композицију, и текстом у три примерка.
    Селекционе комисије могу сугерисати ауторима одређене измене и допуне композиције и евентуалну промену извођача
  5. Радови морају бити потписани пуним именом и презименом са адресом, телефоном (е-поштанском адресом) аутора музике и текста;
  6. Учесници конкурса, чија дела буду одабрана, преносе на РТС и РТЦГ право да се њихово дело штампа у графичком облику (world copyright), аранжира, први пут јавно изведе, емитује преко радија и ТВ, сними за радио и ТВ, сними на носач звука и слике (ЦД, касете, видеокасете и ДВД, Интернет, мелодије за мобилне телефоне), односно да сва ова или поједина од ових права пренесе на трећа лица, а сва остала права остају аутору дела;
    Композиције које буду одабране биће први пут јавно изведене у специјализованим емисијама које ће заједнички реализовати РТС и РТЦГ. У свакој емисији представиће се по једна композиција са Беовизије и једна са Монтевизије.
    Свако јавно извођење на другим медијима није дозвољено и може довести до дисквалификације.
  7. Ауторима одабраних дела гарантује се јавно извођење на ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006., као и директно емитовање јавног извођења преко радија и телевизије;
  8. Аутору дела које добије највећи број гласова жирија на ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006. припада право учешћа на Такмичењу за Песму Евровизије 2006. које ће се одржати 20. маја 2006. у Атини, Грчка.
  9. Пријаве на конкурс са радовима достављају се у року од 30 дана од дана објављивања конкурса на адресе:
    Радиотелевизија Србије, Таковска 10, 11000 Београд, са назнаком за Европесму 2006. и
    Радиотелевизија Црне Горе, Цетињски пут б.б. 81000 Подгорица, са назнаком за Европјесму 2006.
    Аутори могу да пријаве своје радове равноправно на оба такмичења с тим што исти рад не може конкурисати за учешће на оба такмичења;
  10. Радови који не испуњавају услове под тачкама од а) до ф) биће дисквалификовани;
  11. Аутори немају право накнадног повлачења пријављених дела, а пријављени радови се не враћају.

Учешћем на конкурсу из става 2 овог члана, сваки учесник прихвата прописане услове конкурса, као и услове утврђене овим правилником и Правилником Европске уније за радио-телевизију о такмичењу за Песму Евровизије 2006.

Члан 4.

Датум објављивања конкурса из претходног члана одређује Комисија из чл. 14. овог Правилника.

Текст конкурса објављује УЈРТ истовремено у дневној штампи у Београду и Подгорици.

III ИЗБОР КОМПОЗИЦИЈА ЗА ЕВРОПЕСМУ-ЕВРОПЈЕСМУ СЦГ 2006

Члан 5.

На такмичењу ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006. учествује 20 композиција, одабраних на фестивалу Беовизија у Београду – 10 композиција, као и на фестивалу Монтевизија у Подгорици – 10 композиција.
Избор по 20 композиција за Беовизију и Монтевизију обављају респективно селекционе комисије РТС и РТЦГ.
Фестивале Беовизију и Монтевизију ће директно преносити РТС и РТЦГ.

IV ИЗБОР КОМПОЗИЦИЈЕ НА ТАКМИЧЕЊУ ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006.

Члан 6.

Од 20 изведених композиција на такмичењу ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006, стручни жири и ТВ аудиторијум ће изабрати победничку композицију.

Стручни жири такмичења броји осам чланова од којих по четири именују РТС и РТЦГ.

Гледаоци ТВ преноса Такмичења ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006 гласају путем телефона за једну од изведених композиција.

Глас ТВ гледалаца сматра се као глас деветог члана жирија и саопштава се на крају гласања.

Чланови жирија Беовизије и Монтевизије не могу бити чланови стручног жирија за такмичење ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006.

Члан 7.

РТС и РТЦГ именују у жири по четири члана из реда компетентних личности од којих се три професионално баве забавном и поп музиком, док један члан жирија треба да буде музички критичар. Један члан жирија треба да буде млађи од 30 година.
Сви чланови Стручног жирија морају бити под уговорном обавезом. Њихова имена држаће се у тајности до гласања.

Члан 8.

Чланови Стручног жирија на Такмичењу ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006. гласаће јавно за 20 изведених композиција. Том приликом ће додељивати поене од 1 до 12 редоследом од најнижег ка највишем изостављајући 9 и 11.
Гласови ТВ гледалаца сабираће се и саопштавати по истом принципу.
Песма са најмањим бројем гласова од првих 10 песама изабраних гласовима ТВ гледалаца добија 1 поен, а песми са највећим бројем гласова додељује се 12 поена.
Принцип појединачног гласања ТВ гледалаца је — једна песма – један глас.

Уколико две или више композиција имају исти број поена, победник је она композиција која је добила већи број максималних поена (12). Уколико је и даље ситуација иста, тј. подједнак број гласова са максималним бројем поена (12) наставља се ка већем броју нижих поена (10, 8, 7...).

Композиција која освоји највећи број поена сматра се победником такмичења и представљаће Државну заједницу Србија и Црна Гора на Такмичењу за Песму Евровизије 2006.
У случају непредвиђених околности, Комисија из члана 14 овог Правилника, решиће евентуалне спорове у духу овог Правилника и природе самог такмичења.

Члан 9.

Проверу исправности гласања, саопштавања и сабирања поена обавља контролор процедуре гласања.

Контролора процедуре гласања именује Управни одбор на предлог Комисије из чл. 14. овог Правилника.

Контролору гласања жирија се пре саопштавања резултата предају појединачне одлуке чланова жирија.

Одлуке о гласању стручног жирија достављене контролору гласања су коначне.

Контролор гласања жирија дужан је да све писмене појединачне одлуке чланова жирија достави на увид Управном одбору УЈРТ ради евиденције 24h по завршетку процедуре гласања.

Члан 10.

Организатори такмичења дужни су да стручном жирију обезбеде простор:

  • за праћење генералне пробе и такмичења
  • за одлучивање у паузи такмичења
  • са којег ће жири саопштавати резултате у директном преносу.

Гласање ТВ гледалаца се одвија у складу са техничким могућностима, при чему сви гледаоци у СЦГ морају имати исте услове приступа.

Члан 11.

Трајање композиције не сме бити дуже од три минута.

Композиције се изводе уживо уз унапред снимљене тонске матрице.
Вокални солисти на такмичењу певају уживо.

У инструменталној матрици се не смеју појављивати инструменти који на било који начин синтетишу људски глас (семплери и вокодери).

Број извођача на сцени не може бити већи од шест.

Ниједан извођач не може имати мање од 16 година на дан одржавања такмичења за Песму Евровизије.

V ПОБЕДНИК ЕВРОПЕСМЕ - ЕВРОПЈЕСМЕ СЦГ 2006.

Члан 12.

Аутори композиције која је победила на такмичењу ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006 – композитори, писци текстова, извођачи и било који други могући власници права, као услов за учешће на Финалном такмичењу, дужни су да УСТУПЕ следећа права:

Право емитовања — светска ексклузивна права, временски неограничена за пренос извођења песме на Финалном такмичењу 2006. у најширем смислу те речи (при томе није битан начин на који се сигнал дистрибуира, нити начин на који се сигнал приказује (на пример велики екран или видео зид), а које се односе на директан и на одложени пренос, у целости или делимично, за приватно и јавно приказивање и неограничени број пута. Подразумева се да се у коришћењу ових права дозвољава и директан или одложен пренос Финалног такмичења путем Интернета (бежично, у целости или делимично) или на други начин остварен (на захтев) директан пренос извођења песме на Финалном такмичењу преко Интернета и/или бежичне технологије.

Права претходног приказивања — светска ексклузивна права да се видео снимак извођења песме представи у целини или делимично на телевизији или путем Интернета или бежичне технологије пре Финалног такмичења и током два месеца после њега.

Права на ЦД и ДВД компилацију — неексклузивна светска права да се тонски и/или видео снимак одабране песме и њеног извођења, заједно са снимцима свих осталих песама на Финалном такмичењу 2006., сними на ЦД или ДВД (или на сличан носач звука) који ће издати Сталне службе ЕУР или овлашћена трећа страна у име свих учесница и извођача.

Подразумева се да је таква компилација (снимљена у студију и/или уживо) ограничена на извођење песама које ће учествовати на Финалном такмичењу 2006. и неће бити од штетног утицаја на било који постојећи или будући уговор извођача или других власника права за продукцију снимака.

Текст песме — аутор текста дозволиће превод текста песме на енглески и француски језик, који ће се користити на финалном такмичењу за потребе ЕУР, домаћина преноса и других учесница, као и за пропратни информативни лист уз било коју ЦД или ДВД компилацију.
Право на одломке — ексклузивна светска права, без временског ограничења, за убацивање тонског или видео снимка извођења одабране песме, као дела Финалног такмичења за Песму Евровизије, у целини или делимично, у било који други медијски облик од стране чланице-учесника.

Промотивни материјал: Сви уметници ће одобрити употребу, репродукцију, штампање и објављивање њиховог имена, лика, гласа, фотографија и биографија у вези са промоцијом, емитовањем и/или комерцијалном експлоатацијом Финалног такмичења, свим средствима и у свим медијима, било тренутно познатим или касније развијеним, за неограничено време.

VI ОРГАНИЗОВАЊЕ ТАКМИЧЕЊА ЗА ИЗБОР ПРЕДСТАВНИКА СЦГ НА ТАКМИЧЕЊУ ЗА ПЕСМУ ЕВРОВИЗИЈЕ 2006.

Члан 13.

Такмичење ЕВРОПЕСМА - ЕВРОПЈЕСМА СЦГ одржаваће се наизменично у организацији РТС и РТЦГ.

Такмичење ЕВРОПЕСМА - ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006. одржаће се у Београду.
Такмичење ће директно преносити РТС и РТЦГ.

Члан 14.

Припремом и организацијом такмичења ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006. руководи Комисија Управног Одбора УЈРТ за песму Евровизије.

Комисија је овлашћена да у свој рад по потреби укључи и друга лица за стални рад или обављање конкретних послова.
Одлуке Комисије верификује Управни одбор УЈРТ.

Члан 15.

РТС ће обезбедити, на основу међусобног договора, све потребне продукционо-техничке капацитете за организацију такмичења 2006. године.

Трошкове пројекта ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006 сноси РТС.
Трошкове превоза, боравка и смештаја одабраних представника РТЦГ на такмичењу сноси РТЦГ.

Члан 16.

Све трошкове према УЕР у вези са партиципацијом за ТВ права за Песму Евровизије 2006. сносе РТС и РТЦГ у односу 50% : 50%.
Исти принцип важи и за остварене приходе.

Члан 17.

Редослед извођења композиција за ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006. одредиће се јавним извлачењем.

VII ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ

Члан 18.

Овај Правилник усваја Управни одбор УЈРТ једногласном одлуком свих чланова.

Члан 19.

Тумачење овог Правилника даје Управни одбор УЈРТ на предлог Комисије из члана 14. ст. 1. овог правилника.

Члан 20.

Правилник ступа на снагу осмог дана од дана усвајања.

Члан 21.

Овај Правилник објавити на Интернет сајтовима РТС и РТЦГ да би се осигурала јавност избора.

Председник Управног одбора УЈРТ

Александар Тијанић

Конкурс за Европесму-Еуропјесму 2006[уреди]

На основу члана 3 Правилника о организацији и начину избора композиција на такмичењу ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА 2006. и одлуке Управног одбора,

Удружење јавних радио-телевизија Србије и Црне Горе п.у.,
расписује

КОНКУРС
за избор композиција за такмичење
ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006.

У циљу избора композиције која ће представљати државну заједницу Србија и Црна Гора на такмичењу за Песму Евровизије 2006., РТС и РТЦГ ће организовати одвојена такмичења на којима ће изабрати композиције-кандидате за финално такмичење и то:

  • РТС ће на Беовизији (10. март 2006.) од 20 одабраних композиција изабрати 10, које ће је представљати на такмичењу Европесма -Европјесма 2006.;
  • РТЦГ ће на Монтевизији (24. фебруар 2006.) од 20 одабраних композиција изабрати 10, које ће је представљати на такмичењу Европесма-Европјесма 2006.
  • Европесма-Европјесма СЦГ 2006. ће се одржати у Београду 11.марта 2006.
  • Услови јавног конкурса важе за оба такмичења на којима се бирају композиције за Европесму-Европјесму 2006.

Услови конкурса су следећи:

  1. Право учешћа на конкурсу имају сви држављани Србије и Црне Горе;
  2. Конкурс се објављује за нове композиције забавне и популарне музике које нису раније објављене и извођене;
  3. Текстови песама морају бити писани искључиво на језицима који су у званичној употреби у државној заједници Србија и Црна Гора;
  4. Аутори треба да приложе готов снимак композиције – play back – и матрицу (мастер) у трајању до три минута, са нотним записом и интерпретацијом извођача који ће на такмичењу изводити композицију, и текстом у три примерка.

Селекционе комисије могу сугерисати ауторима одређене измене и допуне композиције и евентуалну промену извођача.

  1. Радови морају бити потписани пуним именом и презименом са адресом, телефоном (е-маил адресом) аутора музике и текста;
  2. Учесници конкурса, чија дела буду одабрана, преносе на РТС и РТЦГ право да се њихово дело штампа у графичком облику (world copyright), аранжира, први пут јавно изведе, емитује преко радија и ТВ, сними за радио и ТВ, сними на носач звука и слике (ЦД, касете, видеокасете и ДВД, Интернет, мелодије за мобилне телефоне), односно да сва ова или поједина од ових права пренесе на трећа лица, а сва остала права остају аутору дела;
Композиције које буду одабране биће први пут јавно изведене у специјализованим емисијама које ће заједнички реализовати РТС и РТЦГ.
У свакој емисији представиће се по једна композиција са Беовизије и једна са Монтевизије.
Свако јавно извођење на радио и ТВ програмима других телевизија није дозвољено и може довести до дисквалификације.
  1. Ауторима одабраних дела гарантује се јавно извођење на ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006., као и директно емитовање јавног извођења преко радија и телевизије;
  2. Аутору дела које добије највећи број гласова жирија на ЕВРОПЕСМА-ЕВРОПЈЕСМА СЦГ 2006. припада право учешћа на такмичењу за Песму Евровизије 2006. које ће се одржати 20. маја 2006. у Атини, Грчка.
  3. Пријаве на конкурс са радовима достављају се у року од 30 дана од дана објављивања конкурса на следеће адресе:
    Радио-телевизија Србије, Таковска 10, 11000 Београд, са назнаком "за Европесму 2006." и
    Радио-телевизија Црне Горе, Цетињски пут б.б., 81000 Подгорица, са назнаком "за Европјесму 2006.".
Аутори могу да пријаве своје радове равноправно на оба такмичења с тим што исти рад не може конкурисати на оба такмичења;
  1. Радови који не испуњавају услове под тачкама од 1 до 6 биће дисквалификовани;
  2. Аутори немају право накнадног повлачења пријављених дела, а пријављени радови се не враћају.

Учешћем на конкурсу из става 2 овог члана, сваки учесник прихвата прописане услове конкурса, као и услове утврђене Правилником УЈРТ и Правилником Европске уније за радио-телевизију о такмичењу за Песму Евровизије 2006., који ће бити доступни на вебсајтовима РТС и РТЦГ.

Текст конкурса објављује УЈРТ истовремено у дневној штампи у Београду и Подгорици.

Саопштење за штампу Селекционе комисије РТЦГ[уреди]

Саопштење за штампу Селекционе комисије РТЦГ

На конкурс за “Монтевизију 2006”, приспјело је 76 радова. Као и прошле године, аутори И интерпретатори, показали су велико интересовање за наступ на Монтевизији. Селекциона комисија са задовољством констатује да су сви приспјели радови и ангажовани интерпретатори завидног квалитета, што говори о неисцрпном потенцијалу црногорске забавно-музичке сцене.

Двадесет композиција, које је Селекциона комисија одабрала, биће премијерно изведене 24. фебруара у Великом студију ТВЦГ. Дванаест композиција са највећим бројем гласова жирија и публике представљаће РТЦГ на “Еуропјесми СЦГ” која ће се одржати 12. марта у Београду. Аутори и интерпретатори двадесет одабраних композиција, потписаће Уговоре са РТЦГ.

Чланови Селекционе комисије су:

  • професор и диригент, Радован Паповић
  • професор клавира, Вјера Николић
  • музички уредник, Нада Вучинић.

10.01.2006.

Саопштење Организационог одбора поводом написа о унапред решеном победнику Европесме-Еуропјесме 2006[уреди]

Поводом учесталих написа о наводним нерегуларностима у припреми за избор наше Песме Евровизије Организациони одбор објављује

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Све приче о већ решеном победнику за представника СЦГ на Еуросонгу 2006 у Атини су неистините.

Податак да чланови жирија за Беовизију и Европесму још ниси именовани, надамо се, представља довољан доказ.

Састав жирија биће објављен на самом такмичењу, у директном ТВ преносу.

Све јавне прозивке о намештању су производ намере неког од учесника у подземној борби за избор победника Фестивала и имају за циљ увођење нерегуларности и јачање утицаја подземних снага на исход Фестивала.

Председник Управног одбора ЈРТ Александар Тијанић наложио је формирање групе за супервизију регуларности такмичења са упутством да се дисквалификује свака песма и извођач у чије име непозвани мешетари воде противправну подземну кампању.

РАДИО ТЕЛЕВИЗИЈА СРБИЈЕ
Београд, 07.03.2006.године
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ПОВОДОМ ЕВРО-ПЕСМЕ 2006.

Након Европесме-Еуропјесме 2006[уреди]

Извјештај делегације РТЦГ са такмичења "Европесма-Еуропјесма СЦГ 2006"[уреди]

ИЗВЈЕШТАЈ ДЕЛЕГАЦИЈЕ РТЦГ СА ТАКМИЧЕЊА "ЕВРОПЕСМА-ЕУРОПЈЕСМА СЦГ 2006"

  1. Гласање чланова жирија обављено је по процедури коју предвиђа Правилник о организацији и начину избора композиција на такмичењу Европесма-Еуропјесма СЦГ 2006 (у даљем тексту: Правилник).
  2. Током гласања ни један члан жирија није имао приговор на регуларност гласања.
  3. Током гласања чланова жирија, званични контролор, није имао ни једну примједбуна поштовање процедуре гласања.
  4. Службени представници РТЦГ, РТС-а, као и представници УЈРТ-а, нијесу имали ни један приговор на процедуру гласања.
  5. Приликом саопштавања резултата гласања, сваки члан жирија је јавно потврдио своје одлуке, које су претходно потписали и предали контролору гласања, чиме су испуњени сви предуслови за примјену члана 9, Правилника који гласи: "Одлуке о гласању стручног жирија достављене контролору гласања су коначне".
  6. Члановима Стручног жирија РТЦГ, у складу са Правилником обезбијеђена је тајност до гласања, што је у складу са чланом 7 Правилника.
  7. Чланови жирија РТЦГ имају све професионалне и стручне компетенције у складу са чланом 7 Правилника и потпуно су самостално доносили одлуке према својим умјетничким увјерењима и схватањима фестивалског музичког жанра.
  8. Приликом саопштавања резултата гласања, чланови жирија РТЦГ доведени су у изузетно неповољну ситуацију у којој је било непријатно изрећи одлуке о умјетничкој вриједности свих изведених композиција. Звиждуци, негодовања и псовке публике, нарочито су интензивирани када су чланови жирија РТС-а почели да коментаришу одлуке својих колега из РТЦГ, што је допријенело да се до краја такмичења створи неподношљива атмосфера.
  9. Делегеација РТЦГ са индигнацијом одбацује оптужбе о наводном инструирању и притисцима на црногорски жири, прије гласања.
  10. Делегација РТЦГ, није и неће комнетарисати судове о различитим умјетничким укусима чланова жирија и њиховом аутономном доживљају како појединих нумера, тако и укупне музичке продукције на Фестивалу.
  11. Делегација РТЦГ констатује да је, уочи и приликом одржавања такмичења у Београду, имала коректну сарадњу са колегама из РТС-а, док поједине испаде, након саопштавања резултата гласања, доживљава као емотивну реакцију.

За делегацију РТЦГ

Велибор Човић

Нада Вучинић

Извештај контролора процедуре гласања[уреди]

УЈРТ УДРУЖЕЊЕ ЈАВНИХ РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ, п.у.
Београдска 70, Београд 11000
тел: 011 323 0194; факс: 011 323 4355
е-пошта: ujrtdir@sezampro.yu

број:30
датум: 12.03.2006.

ЧЛАНОВИМА УПРАВНОГ ОДБОРА УЈРТ СЦГ

На основу члана 9. Правилника о организацији и начину избора композиција на такмичењу Европесма - Европјесма 2006., одржаном у Београду 11. марта 2006., у прилогу достављам Управном одбору УЈРТ на увид појединачне одлуке чланова жирија о гласању на финалном такмичењу за избор композиције која ће представљати Државну заједницу Србија и Црна Гора на такмичењу Еуросонг у Атини, маја 2006. године.

Уз то, дужан сам да поднесем и извештај о току и поступку гласања чланова жирија. Одлуком Управног одбора бр. 27 од 08.03.2006. именован сам за контролора процедуре гласања на поменутом музичком такмичењу. Обавеза контролора гласања према члану 9. Правилника о организацији и начину избора композиција на такмичењу Европесма - Европјесма СЦГ 2006. је да врши проверу исправности гласања, саопштавања и сабирања поена које обавља именовани жири такмичења. Сходно томе дана 11. марта 2006. у Сава Центру, где је одржано такмичење Европесма - Европјесма 2006., контролор гласања је приступио извршавању својих обавеза у 17 часова на генералној проби У то време представници РТС-а доставили су ми Одлуку бр. 1060 од 10.03.2006. о именовању чланова стручног жирија у следећем саставу:

  1. Јован Маљоковић, инструментални извођач
  2. Зоран Дашић - Даша, музички уредник РТС
  3. Тања Бањанин, вокални солиста
  4. Милан Ђурђевић, композитор

На генералној проби нису били чланови стручног жирија које именује Радио-телевизија Црне Горе. Они су се појавили у просторијама Сава Центра око 20 часова истог дана. Том приликом контролору процедуре гласања досатвљена је Одлука ЈП РТЦГ бр. 01-1195 од 08.03.2006. о избору чланова жирија РТЦГ за финално такмичење Европесма-Европјесма СЦГ 2006. године у следећем саставу:

  1. Предраг Јанковић, бр.лк. 91649 издате од МУП ЦГ-Подгорица, магистар - професор музике
  2. Бојан Бајрамовић, бр.лк. 140941 издате од МУП ЦГ - Подгорица, естрадни уметник и председник Удружења естрадних уметника Црне Горе
  3. Милица Белевић, бр.лк. 163639 издате од МУП ЦГ-Подгорица, новинар, музички уредник Радија Црне Горе (музички критичар)
  4. Предраг Калезич, бр.лк. 166303 издате од МУП ЦГ-Подгорица, музички продуцент

Истовремено овом Одлуком именована је госпођа Нада Вучинић, да у име РТЦГ располаже са збирном информацијом о начину гласања жирија, а према процедури назначеној у записнику Комисије за Песму Евровизије одржане 27.02.2006.

Поступајући сходно члану 8. и 9. Правилника о организацији и начину избора композиција на такмичењу Европесма - Европјесма СЦГ 2006. контролор процедуре гласања сазвао је састанак чланова жирија (укупно 8) у 20.30 часова у посебној просторији у објекту Сава Центра- Уз чланове жирија том приликом присуствовали су и Велибор Човић и Предраг Кајганић, чланови Комисије за Песму Евровизије из члана 14. Правилника о организацији и начину избора композиција на такмичењу Европесма - Европјесма СЦГ 2006., Зоран Миликић, директор УЈРТ СЦГ; Миодраг Шоћ, помоћник директора УЈРТ; Нада Вучинић из РТВЦГ и неколико чланова Организационог одбора такмичења из РТС, чија имена контролор гласања не зна.

На састанку је контролор процедуре гласања све чланове жирија упознао са одредбама члана 8. и 9. Правилника о организацији и начину избора композиција на такмичењу Европесма - Европјесма СЦГ 2006.

По завршетку састанка око 21 час организатор је чланове жирија и контролора гласања одвео у салу на унапред предвиђено место, које се налазило у публици у VIII реду. Чланови жирија су ту провели све време официјелног такмичења. По завршетку програма организатор је одвео чланове жирија у посебну просторију у Центру Сава ради приступања гласању. Члановима жирија подељени су обрасци на којима су извршили гласање. У поменутој просторији у тренутку гласања били су присутни, поред чланова жирија, контролор процедуре гласања; Предраг Кајганић и Велибор Човић, чланови Комисије за Песму Евровизије 2006.; Зоран Миликић, директор УЈРТ; Миодраг Шоћ, помоћник директора УЈРТ; Нада Вучинић из РТВЦГ и неколико чланова Организационог одбора из РТС.

Гласање је обављено у времену када се на главној сцени одвијао ревијални програм, а време за гласање је било ограничено до завршетка тог ревијалног програма.

По завршетку појединачног гласања чланова жирија обрасци о гласању предати су контролору процедуре гласања. Напомињем, да је сваки члан жирија своју одлуку о додељеним гласовима урадио у два примерка од којих је један достављен контролору гласања, а други примерак чланови жирија су задржали код себе да би своје гласове јавно саопштили на сцени. Контролор гласања је поредио за сваког члана жирија примерке њиховог гласачког листа и утврдио да су идентична оба примерка.

Након тога контролор гласања жирија приступио је изради збирне информације о гласању чланова жирија на посебном обрасцу.

Напомињем да контролор гласања није добио до јавног објављивања извештај о резултату гласања тзв. деветог члана жирија - жирија публике, која је гласала путем СМС порука и телефоном и да је до овог извештаја који је потписао контролор Ненад Чукаловић из РТС дошао тек након већ завршеног јавног саопштавања гласова на главној сцени. До овога је дошло јер се Оперативни центар за збир ових гласова налазио у згради РТС па је исти требало телефаксом проследити до Сава Центра. С обзиром да је у међувремену завршен ревијални програм у оквиру манифестације Европесма - Европјесма СЦГ 2006., а имајући у виду да је ишао директан телевизијски програм, инсистирало се од стране осрганизатора да чланови жирија приступе јавном саопштавању гласова које су додељивали одређеним композицијама. Чланови жирија су одведени до главне бине и своје гласове су саопштавали јавно према следећем редоследу:

  1. Калезић Предраг, РТЦГ
  2. Милан Ђурђевић, РТС
  3. Милица Белевић, РТЦГ
  4. Зоран Дашић, РТС
  5. Бојан Бајрамовић, РТЦГ
  6. Јован Маљоковић, РТС
  7. Предраг Јанковић, РТЦГ
  8. Тања Бањанин, РТС

Резултате гласања гледалаца саопштила је Душка Вучинић. Контролор процедуре гласања је иза сцене упоређивао јавно саопштене резултате гласања појединчаних чланова жирија са документима које су њему предали пре јавног саопштавања и утврдио да су резултати гласања идентични тим документима. Контролор процедуре гласања посебно истиче да је обавезама које је имао према Правилнику о организацији и начину избора композиција на такмичењу Европесма - Европјесма СЦГ 2006. приступио одговорно и савесно, да није познавао ни једног члана жирија, било из РТС или РТЦГ, те да је процедура гласања утврђена наведеним Правилником поштована, уз изузетке који су наведени у овом извештају, а на које контролор процедуре гласања није могао да утиче.

На крају, имајући у виду тензије које су створене око гласања чланова жирија у вези са избором победничке композиције, истичем да сам именован за функцију контролора процедуре гласања, а не контролора савести појединих чланова жирија.

Контролот процедуре гласања

Милорад Дајић (печат УЈРТ)

Прилози:

  1. копија гласачких листића чланова жирија

Саопштење са седнице Управног одбора УЈРТ 14.3.2006.[уреди]

УПРАВНИ ОДБОР УЈРТ
Београд, 14.03.2006.године

САОПШТЕЊЕ

На данашњој седници Управног одбора Удружења јавних радиотелевизија СЦГ, која је одржана у Београду, чланови тог органа, који чине по три представника обе чланице, у мирној и толерантној атмосфери, разматрани су проблеми настали током избора представника СЦГ на такмичењу ЕУРОСОНГ 2006. у Атини.

Позивајући се на званични извештај контролора гласања, који је констатовао да у техничкој процедури гласања није направљена ниједна нерегуларност, представници РТВЦГ су захтевали да се потврди избор песме, која је на такмичењу одржаном дана 11.марта у Београду добила највећи број гласова. Тај предлог није прихваћен.

Представници Радио Телевизије Србије су одбијање да прихвате овај предлог образложили оценом да је гласањем појединих чланова жирија повређен дух и етика надметања за најбољу песму и тако, у суштини, повређен Правилник о такмичењу.

Представници Радио Телевизије Србије су предложили да се, у форми заједничке емисије две телевизије, одржи ново изборно такмичење на коме би учествовало по пет представника фестивала Монтевизија и Беовизија. Победничку песму би, у том случају, одредили ТВ гледаоци путем телефонског и СМС гласања.

Представници РТВЦГ су одбили тај предлог, сматрајући да је такмичење завршено победом групе Но нејм.

Чланови Управног одбора, представници Радио Телевизије Црне Горе нису прихватили предлог да се хитно приступи промени Правилника о избору представника СЦГ за Песму Евровизије. Иако сагласни да су промене такмичарских правила неопходне, представници РТВЦГ су нагласили да је претходни услов за то – претходно потврђивање представника СЦГ за овогодишње такмичење у Атини.

Представници РТВЦГ у Управном одбору су данас због новонасталих околности, отворили питање смисла будућег постојања УЈРТ-а и најавили могућност оставки на чланство у овом органу, у одговарајућој законској процедури.

На основу изнетих чињеница, председник УО УЈРТ Александар Тијанић констатовао је да није одређен представник СЦГ на такмичењу ЕУРОСОНГ 2006. у Атини.

ЗАМЕНИК ПРЕДСЕДНИКА УО УЈРТ
Радован Миљанић

ПРЕДСЕДНИК УО УЈРТ
Александар Тијанић

Примједба на записник са сједнице УО УЈРТ одржане 14.3.2006.[уреди]

РАДИО ТЕЛЕВИЗИЈА ЦРНЕ ГОРЕ
Тел. 081/244 911; 244497
Факс: 081/225 930

УЈРТ–БЕОГРАД
Г-дин Зоран Миликића

Примједба на Записник са сједнице УО УЈРТ одржане 14.03.2006.

Записник је у основи коректан. Члан комисије г-дин Велибор Човић, пуне прецизности ради, захтијева:

  1. Да се у тачки 3. (пасусу 2.), прије реченице која почиње: "Након што су прочитани извјештаји чланова Комисије..." убаци следећа реченица: "Човић је презентирао документа о стручним референцама црногорског жирија, посебно г-дина Предрага Калезића и напоменуо да је исту документацију понудио Контролору гласања прије такмичења".
  2. Да се у тачки 3., на страници 3, послије става г-дина Слободана Дивљака, а прије реченице која почиње: "Након завршетка дискусије..." убаци реченица: "Велибор Човић је рекао да након додатних објашњења датих на сједници, извјештаји нијесу супротни те да је раније, телефоном од колеге Кајганића информисан да сачине посебне извјештаје које ће у Београду усагласити".

Срдачно,

Генерални директор РТЦГ

Радован Миљанић

Подгорица, 17.03.2006.

Позив РТЦГ Александру Тијанићу да верификује резултате Европесме-Еуропјесме 2006[уреди]

Овај позив (саопштење РТЦГ) није у изворном облику пренео ниједан од већих медија. Вест РТЦГ о њему можете наћи овде.

Саопштење Савјета и Управног одбора РТЦГ[уреди]

Савјет РТЦГ Управни одбор РТЦГ

Реаговање на одлуку предсједника УО УЈРТ-а г-дина Александра Тијанића у вези са учешћем представника СЦГ на Еуросонгу у Атини

Савјет и Управни одбор РТЦГ не прихватају несхватљиву и правно неутемељену одлуку г-дина Александра Тијанића, директора Радио-Телевизије Србије и садашњег предсједника Управног одбора УЈРТ-а, да не потпише документ којим се верификује резултат гласања на Фестивалу Европесма-Европјесма, одржаног у Београду 11. марта ове године.

Иако је стручни жири фестивала на законит начин прогласио за побједничку пјесму "Моја љубави" вокалне групе "Но нејм", представника Радио-Телевизије Црне Горе, а контролор гласања утврдио да није било никаквих огрјешења о Правилник фестивала и укупну процедуру гласања, г-дин Александар Тијанић, није својим потписом верификовао избор што му је била службена дужност.

На тај начин је г-дин Александар Тијанић злоупотријебио положај предсједника Управног одбора УЈРТ-а, него и игнорисао функцију заједничког органа Радио-Телевизије Црне Горе и Радио-Телевизије Србије (УЈРТ), чиме је обесмишљено његово даље постојање.

Због свега тога Савјет и Управни одбор РТЦГ траже од одговарајућих тијела Евровизије да заштите законитост избора и право учешћа представника Радио-Телевизије Црне Горе на Еуросонгу у Атини 2006. године.

Предсједник Савјета РТЦГ

Бранислав Ћалић

Предсједник Управног одбора РТЦГ

Рајко Церовић

Писмо Генералног директора РТЦГ Европској унији за радиодифузију[уреди]

Поштовани,

Високо цијенећи организацију ЕБУ, посебно Вас лично, најљубазније молим да уочи Састанка Шефова Делегација учесника Еуросонга 2006 у Атини, размотрите и уважите сљедећу аргументацију Радио-Телевизије Црне Горе (РТЦГ):

  1. На такмичењу у Београду (11.03.2006. године) група “Но нејм” са композицијом Моја љубави, освојила је највише гласова, чиме је по Правилнику такмичења (члан 8.) проглашена за побједника и стекла право да представља Србију и Црну Гору на Еуросонгу 2006. у Атини.
  2. Званични контролор процедуре гласања г-дин Милорад Дајић, запослен као правник у УЈРТ-у, у свом службеном извјештају констатује: “Да је процедура гласања утврђена Правилником поштована”.
Извјештај г-дина Дајића усвојен је на Сједници Управног одбора УЈРТ-а, која је одржана у Београду 14.03.2006. године. Сви чланови Управног одбора (по три члана из РТС-а и РТЦГ-а) били су сагласни у томе да у процедури такмичења није било ни једне нерегуларности.
  1. Пошто су задовољени сви законски и процедурални услови такмичења, предсједник Управног одбора УЈРТ-а г-дин Александар Тијанић био је дужан да сходно својој функцији ВЕРИФИКУЈЕ побједничку пјесму, и о томе обавијести ЕБУ.
  2. Истичемо да је РТЦГ током цијелог такмичења и током процедуре гласања у цјелини поштовала Правилник о такмичењу.
  3. Представници РТЦГ на Сједници Управног одбора УЈРТ-а, аргументима су доказали да неки приговори на рачун некомпетентности црногорског жирија, нијесу тачни.
  4. Иако у одредбама Правилника о такмичењу није утврђена ниједна чињеница за оспоравање регуларности процедуре, предсједник Управног одбора УЈРТ-а г-дин Александар Тијанић (генерални директор РТС-а), одбио је да ВЕРИФИКУЈЕ побједичку композицију, правдајући то ставом: “Да је гласањем појединих чланова жирија повријеђен дух и смисао такмичења, а тиме повријеђен Правилник”

Поштовани,

РТЦГ сматра да се “дух и смисао” такмичења, једино могу очувати поштовањем законитости и предвиђених процедура.
РТЦГ се залаже за очување принципа умјетничког интегритета и слободног изјашњавања, у конкретном случају свих чланова жирија, без обзира да ли се њихове одлуке подударају са укусом једног дијела јавности.
РТЦГ јамчи да на црногорски жири, нико није утицао, нити вршио притисак, прије њиховог изјашњавања.
РТЦГ се противи покушајима унификације естетских критерија и залаже се за поштовање различитих културолошких схватања, па у том контексту ваља тумачити умјетничко опредјељење приликом гласања неких чланова жирија.
РТЦГ констатује да је организатор такмичења у Београду, прије и током одржавања Фестивала, битно утицао на расположење јавности, унапријед фаворизујући и проглашавајући побједником неке учеснике такмичења, што је код публике изазвало незадовољство када је саопштено да је побједник група “Но нејм”.
РТЦГ одлучно одбацује сваки покушај политизације такмичења, сматрајући да је то дубоко у супротности са “духом и смислом” манифестације “Еуросонг”.
РТЦГ позива ЕБУ да заштити законитост и регуларност такмичења, те да се очува кредибилитет институције УЈРТ, која представља РТС и РТЦГ код организације ЕБУ.

Искрено и с поштовањем,

Генерални директор РТЦГ, и
потпредсједник Управног одбора УЈРТ
Радован Миљанић

У прилогу достављам:

  1. Правилник о организацији и начину избора композиција на такмичењу "Европесма-Европјесма СЦГ 2006";
  2. Службени извјештај Контролора процедуре гласања г-дина Милорада Дајића из УЈРТ-а.

Писмо Савјета и Управног одбора РТЦГ канцеларији ОЕБС у Подгорици[уреди]

Организацији за Европску безбједност и сарадњу (ОЕБС)
Канцеларија у Подгорици

Цијенећи углед, циљеве и функцију Ваше институције, посебно у области људских права, сматрамо за потребно да Вас обавијестимо о насталој ситуацији у вези са учешћем представника Србија и Црне Горе на познатој евровизијској манифестацији ЕУРОСОНГ 2006. која се одржава 20. маја у Атини.

Сматрамо да настали проблем у вези са одређивањем пјесме која ће заступати Србију и Црну Гору на ЕУРОСОНГ-у добрим дијелом превазилази уже релације међусобних односа између телевизија Србије и Црне Горе, па и овом приликом оцјењујемо да је потребно да Вас упознамо са дописом који смо у име Савјета и Управног одбора РТЦГ упутили одговарајућим тијелима у ЕБУ.

С особитим поштовањем,

Предсједник Савјета РТЦГ

Бранислав Ћалић

Предсједник Управног одбора РТЦГ

Рајко Церовић

Подгорица, 17.03.2006.

Достављамо Вам: Писмо предсједника Савкета и Управног одбора РТЦГ одговарајућим тијелима ЕБУ;
Писмо Генералног директора РТЦГ Г-дина Радована Миљанића из кога се види хронологија догађаја.

Одговор Александра Тијанића на позив Радована Миљанића да верификује резултате Европесме-Еуропјесме 2006[уреди]

РАДИО ТЕЛЕВИЗИЈА СРБИЈЕ
Београд, 16.03.2006.године

САОПШТЕЊЕ ПОВОДОМ НЕУСПЕЛОГ ИЗБОРА ПРЕДСТАВНИКА СЦГ НА ЕУРОСОНГУ 2006 У АТИНИ

Радио Телевизија Србије обавештава јавност да је генерални директор РТС Александар Тијанић вечерас од свог колеге генералног директора РТВ Црне Горе Радована Миљанића примио писмо следеће садржине:

"Позивамо Вас да као предсједник Управног одбора УЈРТ-а ВЕРИФИКУЈЕТЕ побједничку композицију са такмичења "Европесма-Еуропјесма" СЦГ за 2006.годину.

Такође Вас као подпредсједник УО УЈРТ-а молим да примијените Правилник такмичења и прихватите закључак Контролора процедуре гласања.

У крајњем, донесите одлуку о регуларности такмичења. С поштовањем..."

Генерални директор Радио Телевизије Србије Александар Тијанић је одговорио писмом следеће садржине:

"Управо сам добио Ваше писмо којим ме „позивате да у својству председника Управног одбора УЈРТ верификујем победничку композицију са такмичења "Европесма-Европјесма" СЦГ за 2006.годину".

Дозволите да Вас подсетим да је седница Управног одбора УЈРТ одржана дана 14.03.2006.године у Београду и да смо заједничким саопштењем обавестили јавност да се нису стекли услови за одређивање представника СЦГ на такмичењу "Еуросонг 2006" у Атини. Подсећам Вас да смо тада једногласно констатовали да је неопходна хитна промена Правилника о такмичењу јер је његова неодговорна примена већ другу годину омогућила да песме фаворити из Србије остану без иједног поена. Додуше, чланови УО УЈРТ из РТВЦГ су приступање овом послу условили претходним потврђивањем наводне победе песме која је по том Правилнику добила највећи број бодова.

Из текста писма које сте ми, као генералном директору Радио Телевизије Србије, упутили, разумео сам да предлажете нову седницу Управног одбора УЈРТ, на којој би требало донети нову одлуку.

Молим Вас да потврдите овај предлог, како бих стручној служби УЈРТ наложио сазивање седнице у складу са нормативним актима наше заједничке организације.

Истовремено Вас обавештавам да сам затражио подршку од Управе "Песме Евровизије" да се у нашој земљи организује ново изборно такмичење са по пет првопласираних извођача на квалификационим фестивалима, представника РТВЦГ и РТС. Том приликом би се, у заједничкој емисији две телевизије, гласовима гледалаца одредио победник и самим тим представник СЦГ за "ЕУРОСОНГ 2006" у Атини.

С поштовањем..."

Писмо Александра Тијанића, преседника УО УЈРТ, извршном надзорнику Песме Евровизије[уреди]

РАДИО ТЕЛЕВИЗИЈА СРБИЈЕ
КАБИНЕТ ГЕНЕРАЛНОГ ДИРЕКТОРА
Београд, 16.03.2006.године

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Генерални директор Радио Телевизије Србије Александар Тијанић у функцији председника Управног одбора Удружења јавних радиотелевизија Србије и Црне Горе упутио је извршном супервизору за Песму Евровизије господину Стокселиусу писмо следеће садржине:

Поштовани господине,

Због утврђеног непоштовања Правилника о организацији и начину избора композиција на такмичењу Европесма / Европјесма СЦГ 2006, односно Члан. 10, параграф 2 и Члан 8, параграф 6, поништавам извештај жирија и констатујем да у раду овогодишњег жирија, није испоштован правилник о избору нашег представника за Еуросонг 2006.

На седници Управног одбора УЈРТ, одржаној 14.03.2006. у Београду, закључено је да је дошло до великих проблема на финалној вечери избора за композицију која ће представљати СЦГ на ЕУРОСОНГ 2006.

Гласови чланова Управног одбора су били подељени [три према три], те се коначна одлука није могла донети пошто се одлуке у овом телу доносе консензусом. Самим тим није било могуће потврдити представника СЦГ на песми Евровизије у Атини 2006.

Део жирија РТС [Србија] дао је другопласираној композицији из Црне Горе укупно 8 гласова, а жири РТЦГ [Црна Гора] дао је првопласираној композицији из Србије укупно 0 бодова. Пошто се ово догађа другу годину за редом, сматрам да је део црногорског жирија политички инструментализован.

Будући да су се сви чланови Управног одбора сложили да је неопходна промена Правилника о организацији и избору представника, предлажем да ЕБУ подржи предлог да ове године, до предстојећег усаглашавања пропозиција са механизмом гласања који се примењује на Еуросонгу (телегласање), избор представника СЦГ на такмичењу за ЕУРОСОНГ 2006. у Атини изврши прелазним решењем, тако да се по пет првопласираних композиција са полуфиналних такмичења БЕОВИЗИЈА (Србија, Београд) и МОНТЕВИЗИЈА (Црна Гора, Подгорица) изведе путем поновног емитовања снимка са финалне вечери на целој територији коју покрива УЈРТ, а да се гласање обави без стручног жирија, већ искључиво телефонским гласањем ТВ гледалаца. Тиме ће гласовима публике бити одређен представник СЦГ у Атини на такмичењу за ЕУРОСОНГ 2006.

Реаговање РТЦГ поводом писма Александра Тијанића извршном надзорнику Песме Евровизије[уреди]

Реаговање РТЦГ поводом писма Александра Тијанића упућеног Извршном супервизору за пјесму Евровизије г-дину Сванте Стокселијусу

На такмичењу "Европесма-Европјесма СЦГ 2006", одржаном у Београду 11.03.2006 године, композиција "Моја љубави" у извођењу групе Но нејм, гласовима Стручног жирија и ТВ аудиторија, освојила је највиши број поена (64).

У члану 8. (став 5.), Правилника о организацији и начину избора композиција на такмичењу Европесма-Европјесма СЦГ 2006 (у даљем тексту Правилника) недвосмислено и јасно пише:

"Композиција која освоји највећи број поена сматра се побједником такмичења и представљаће Државну заједницу Србија и Црна Гора на такмичењу за пјесму Евровизије 2006".

Пошто је Контролор гласања г-дин Милорад Дајић на Сједници Управног одбора УЈРТ-а (14.03.2006.) званично саопштио: "Да је процедура гласања утврђена наведеним Правилником поштована", те како чланови Комисије УЈРТ-а за припрему и организацију такмичења у својим извјештајима нијесу констатовали "непредвидиве околности", то је Управном одбору УЈРТ-а једина обавеза и ингеренција била да по члану 14. (став 3.) Правилника, само "верификује одлуку Комисије".

Гласање се не може накнадно поништити јер члан 9. (став 4.) Правилника гласи:

"Одлуке о гласању Стручног жирија достављене контролору гласања су коначне".

Посебно је важно напоменути да по члану 14. (став 1.) Правилника:

"Припремом и организацијом такмичења Европесма-Европјесма 2006 руководи Комисија Управног одбора УЈРТ за припрему Евровизије", те да Управни одбор УЈРТ само "верификује одлуке Комисије".

Пошто чланови Комисије Управног одбора УЈРТ-а у својим извјештајима презентираним на Сједници Управног одбора, нијесу констатовали да је током такмичења дошло до повреде члана 8. (став 6.) Правилника, то се нису ни стекли услови да Комисија расправља о "непредвидивим околностима".

Чак и у "случају непредвидивих околности" само Комисија има право на рјешавање евентуалних спорова (члан 14. Правилника), док Управни одбор УЈРТ-а, као што је већ раније констатовано, само верификује одлуке Комисије (члан 14. став 3.), и само на предлог Комисије, даје "тумачење" Правилника члан 19. став 1.

При свему ваља имати у виду и чињеницу да је члан Комисије г-дин Кајганић на Сједници Управног одбора УЈРТ саопштио службени податак да је 33,5% гледалаца из Црне Горе гласало за "српску пјесму" што је доказ да су постојале исте техничке могућности за гласање ТВ публике, при чему је испоштован члан 10. Правилника.

На основу принципијалног и недвосмисленог сагледавања свих чланова Правилника с једне, и стварног понашања свих учесника такмичарског процеса и процедуре, с друге стране, намеће се једино могући закључак да је такмичење завршено, а побједник познат и легитиман.

Идеја о понављању новог такмичења по новим Правилима, није прихватљива за РТЦГ, јер законски је немогуће један процес почети са једним, а завршити са другим правилима и процедуром.

За РТЦГ је прихватљиво да се идуће године такмичење организује по новим Правилима и само та идеја је прихваћена на Сједници Управног одбора.

РТЦГ самтра да у домену права и законитости нема ни једне препреке да побједничка пјесма представља СЦГ на Еуросонгу у Атини.

РТЦГ сматра да су самовоља предсједника Управног одбора УЈРТ г-дина Александра Тијанића и његова класична злоупотреба службеног положаја, једини разлози за оспоравање наступа групе "Но нејм" на Еуросонгу у Атини.

Предсједник Управног одбора РТЦГ

Рајко Церовић

Подгорица, 17.03.2006.

Саопштење Александра Тијанића, председника УО УЈРТ, поводом изостанка избора представника СЦГ за Песму Евровизије 2006[уреди]

Удружење јавних радиотелевизија Србије и Црне Горе
Београд, 19.03.2006.

Саопштење председника Управног одбора УЈРТ Александра Тијанића поводом избора представника за ЕУРОСОНГ 2006.

После бројних узалудних покушаја да се пронађе компромисно решење и избегне сваки вид политизације избора нашег представника за Европесму - Еуропјесму 2006, представници РТВ ЦГ остали су упорни у захтеву да ја, као председник УО УЈРТ, својим потписом озваничим очигледно кршење Правилника и тешко огрешење о етику и дух такмичења за Песму Евровизије.

Овакав скандал приређује се већ другу годину заредом и порука која се упућује чином да представници РТВ ЦГ два пута дају нула поена првопласираним песмама, које представљају РТС, видљива је и јасна свима.

Констатујем да је за све нас боље да ове године немамо заједничког представника на такмичењу у Атини, него да, по други пут, пристанемо на манипулацију, притиске, уцене, племенска гласања и да се добровољно подвргнемо вољи музичких кланова и политичких ментора, који стоје иза овакве недостојне ситуације. Нико од наших неће певати у Атини.

Одговорност за овакву одлуку сносе све институције задужене за овогодишњи избор нашег представника на Песми Евровизије, а посебно жири, Управни одбор и дирекција УЈРТ. Потписујем овакво решење желећи да збивања и последице задржим у оквирима песме и — само песме.

Александар Тијанић, председник УО УЈРТ

Саопштење РТС поводом неодржавања поновљеног избора[уреди]

РАДИО ТЕЛЕВИЗИЈА СРБИЈЕ
Београд, 19.03.2006.године

САОПШТЕЊЕ поводом неодржавања поновљеног избора за представника СЦГ на "Песми Евровизије 2006."

После немилих догађаја поводом неуспелог избора песме која би требало да представља нашу земљу на завршном евровизијском такмичењу у Атини, јуче је у грчкој престоници о повредама Правилника и кршењу духа такмичења за „Песму Евровизије“ од стране чланова жирија представника Радио Телевизије Црне Горе обавештена Референтна група ЕУРОСОНГА 2006. Од стране тог тела упућена је препорука чланицама Удружења јавних радиотелевизија Србије и Црне Горе да настали проблем реше понављањем такмичења и о изабраном представнику обавесте Евровизију у понедељак пре подне.

С обзиром на то да је ова препорука у духу такмичења за избор најлепше песме Европе и у складу са правилима која се примењују и у другим европским земљама, као и да су на недавној седници Управног одбора сви његови чланови, представници Радио Телевизије Црне Горе и Радио Телевизије Србије, једногласно закључили да су поједини чланови жирија, у овом случају представници РТВЦГ, злоупотребили Правилник, председник Управног одбора УЈРТ Александар Тијанић наложио је да се за недељу, 19.март у 21.00 час, обезбеде сви услови за понављање избора за представника Србије и Црне Горе на "Песми Евровизије".

Председник Тијанић је то учинио и на основу писмених предлога које је добио од овогодишњег контролора гласања Милорада Дајића, директора УЈРТ-а Зорана Миликића и представника РТС у заједничкој Комисији за такмичење Предрага Кајганића. Предлагачи су били једногласни да у поновљеном гласању гледаоци Радио Телевизије Србије и Радио Телевизије Црне Горе треба да се изјасне о победнику у конкуренцији по пет представника две телевизије, најбоље пласираних на изборним Фестивалима: "Беовизија" и "Монтевизија".

Гласање би се обавило на стандардизован начин и у духу традиције евровизијске песме.

Писмени предлог о томе упућен је генералном директору Радио Телевизије Црне Горе Радовану Миљанићу у суботу, 18. марта око 20.00 часова. Господин Миљанић је од овлашћеног представника Телевизије Београд о томе обавештен и у телефонском разговору.

Данас, у недељу, 19.марта текуће године, око 14.00 часова, у РТС је стигло писмо господина Миљанића у коме је саопштено да Радио Телевизија Црне Горе одбија предлог за понављање изборног такмичења у заједничкој телевизијској емисији, нити на било који други начин. У истом писму је од Александра Тијанића затражено да својим потписом потврди број гласова које је група „Но наме“ добила на основу повреде Правилника о такмичењу и тако нелегални и нелегитимни нумерички исход, који је довео до скандала у Сава центру, прогласи исправним. Истовремено, директор Радио Телевизије Црне Горе је поновио властиту, као и сагласност чланова УО УЈРТ, представника РТВЦГ, о неопходности промене Правилника о такмичењу, али под условом да се призна овогодишњи нерегуларни резултат. С обзиром на то да се манипулација гласањем поновила већ други пут заредом, са истим исходом, нису се стекли услови за одређивање представника СЦГ на овогодишњој "Песми Евровизије".

Председник Управног одбора је о томе обавестио јавност посебним саопштењем.

Радио Телевизија Србије изражава велико жаљење што није остварен договор јер је на тај начин нанета велика штета пре свега ауторима, извођачима и милионима телевизијских гледалаца. РТС посебно истиче одговорност дирекције УЈРТ, заједничких радних тела задужених за такмичење и самог Управног одбора УЈРТ што после прошлогодишњег скандала у Подгорици нису промењена правила по којима се може манипулисати, што се, понављамо, догодило и ове године.

РТС истиче да је неопходно да у што скоријем року, у оквиру УЈРТ, отпочну разговори о промени нормативних аката који се односе на ово такмичење као и на укупну делатност асоцијације. Овлашћени представници РТС иницираће службене састанке са надлежним представницима ЕБУ-а ради разјашњавања околности које су довеле до актуелне ситуације и изналажења најпримеренијих начина за отклањање могућих последица.

Радио Телевизија Србије