Page:Ilustrovana vojna enciklopedija 1.pdf/48

Извор: Викизворник
Ова страница није лекторисана

Издвајамо из садржаја

Азбучни индекс чланака

А Б В Г Д Ђ Е Ж З И Ј К Л Љ М

Н Њ О П Р С Т Ћ У Ф Х Ц Ч Џ Ш

Издвајамо из садржаја:

Основне категорије



АКТОН

ађутанти Њ. В. Краља (дејствителни или почасни) и ордонанс-официри, затим генералштабни официри и официрић за генералштабне послове и трупни ађутанти.

Ађутанти Њ. В. Краља и ордонанс официри носе акселбендере о десном рамену на блузи. Генералштабни официри н официри за генералштабне послове носе акселбендере на блузи сваке одеће. Метална копча се окачи о доњу петљу на рамену, којом се утврђује еполетушка а замка се окачи о прво дугме на блузи. Доњи се гајтан потегне да пипци слободно висе уз ивицу горњег преклопца блузе, па се плочица причврсти иглом за петље на оделу.

И трупни ађутанти носе акселбендере на блузи сваке одеће. Гајтанчићи а покретног дугмета закаче се за прво горње дугме, па се треће дугме провлачи кроз гајтане н блуза закопчава тако да гајтани остану напољу а плетенице са пипцима преко гајтана.

АКСУМ, света варош у Абисинији (9.000 ст.). Престоница некадашње краљевине Аксум.

АпиУМИТИ в. АГАСИ.

АКТ у обичном говору означава рал- њу у опште а у сликарском језику слн ку нагог гела.

АКТ у адмнннстрацпјн значн служ бено писмо. У војној администрацијп акт претпостављеннх нижим командама назива се наређење а акт нилсих команди и усганова вишим зове се рапорт или извештај. Кад је службено писмо — акт — већег обима назива се предмет (в., ову реч). Да се архива не би пренатрпавала непотребним актима, ово се категоришу лрема својој вредностп (о овом вида под архива),

АКТ НЕПРИЈАТЕЉСТВА је свака р> дња предузета против некога са оружјем у руци. Између држава акти непЈ ијатељства обично почнњу после објаве рата.

АКТИВНА ВОЈСКА је и-зраз који се раније употребљавао за трупе првог позива.

АКТИВНА ВСЈСКА в. КОМАНДА АКТИВНЕ ВОЈСКЕ,

АКТИВНА СДЕРАНА ПРЕЛАЗА ПРЕКО РЕКЕ је кад бранплац држп обе о.а- ле реке и то је тежиште одбране на страни, према непријатељу, на којој ’-е уређују три узастопна положаја: први на таквој даљинн да моет не може бити тучен чак ни тежим калибрнма чртилерпје; другн око 2.000 метара; трећ.ч у непосредној близини самог хгоста. Ш страни на коју се врши прелаз, полож".ј се бира на таквој даљини, са које се пешадиском ватром може тући непрнјатељ при нзласку са моота. Ова одбрана ..:оже бити и позади реке, у коме ее слу чају поред саме реке постављају осма трачи, који прате рад непријатеља са друге стране. Остали деловн се распоређују по отпорним центрима у виду предстража. Ако непријатељ изврши прелаз тежи се да унакрсном ватром буде нагнан на повлачење, илн пак ударом задњих делова, радн чега је потребно да има добро организован положај по свнма принципима фортификације, који Ои био ослонац.

АКТОН, варош у Енглеској (26.800 ст.).

АКТОН, славна породипа италијанских мореплована из Неапоља, пореклом нз Ирске, дала италијанској ратној морнарици неколнко веома истакнутих адмирала, међу којима су најпознатији:

Гуљелмино (Виљем), контра-адмирал (1825—1896), прво служио у бурбонској морнарици и био ран ен, 1860 г., па потом прешао у италијанску морнарицу. Бно 1 енерални секретар пталнјанске мор нарице (1866—67), сенатор (1871) и ми нпстар морнарнце (1870—71).

Ђовани, (1737—1811), служио прво у француској морнарици- па је после командовао тосканском морнарицом (1770).

За.тим је постао министар.

— 46 —