Пређи на садржај

Писмо Милана Мартића Слободану Милошевићу од 4. маја 1995.

Извор: Викизворник

0280-4221

2

РЕПУБЛИКА СРПСКА КРАЈИНА
ПРЕДСЈЕДНИК РЕПУБЛИКЕ


г. СЛОБОДАНУ МИЛОШЕВИЋУ

ПРЕДСЈЕДНИКУ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

4. мај 1995.


Господине Предсједниче,

Трагедија која је задесила српски народ најновијом агресијом Хрватске на Западну Славонију има тешке и несагледиве посљедице по рјешење цјелокупног српског питања. Не само да је изгубљен териториј и не само да је страдало на стотине цивила, ово што у овом часу ужаса неспокој чини још и већим је толико проширено увјерење код народа да је српско питање издано, и то од стране самих Срба. Дуж цијеле Крајине шири се глас о њеној продаји; људи са невјерицом констатују да нас је заборавила и Србија и Република Српска. У многим селима и градовима народ се пакује и спрема за исељавање.

С обзиром на новонастало стање невјеровања у могућност опстанка на просторима РСК проузрокованог исказаном сумњом да смо препуштени сами себи неопходно је да се она под хитно отклони. Једини начин да се то ефикасно учини био би у хитном привременом слању око двије хиљаде припадника Војске Југославије и МУП-а Србије у гарнизоне у Крајину. Они не би били распоређени на прву борбену линију, већ би својим присуством у Грачацу, Петрињи, Бенковцу, Слуњу, Книну...повратили психолошку стабилност становништва, те властима РСК омогућили време за санирање и стабилизацију стања. Ако се предложена мјера под хитно не усвоји мислим да ће за све друго бити касно. По овом питању постоји потпуна сагласност свих репрезената власти у РСК.

Господине Предсједниче, увјерен сам да потпуно разумијете ситуацију и тешкоће у којима се налазимо, те Вас с тога молим да одмах подузмете кораке у циљу реализације презентованог захтјева. Надам се и очекујем да ћемо о свим осталим модалитетима помоћи моћи ускоро и непосредно разговарати.

Крајина Вас треба,

ПРЕДСЈЕДНИК РЕПУБЛИКЕ

Милан Мартић